نحوه اتو کردن انواع پارچه

نحوه اتو کردن انواع پارچه

پارچه‌های مختلفی در بازار وجود دارند که هر کدام دارای خصوصیات خاص خود هستند. انواع پارچه‌های موجود در بازار شامل پنبه، نخ، کتان، ساتن، ابریشم، پلی استر و … هستند. برای اتو کردن شما باید شناخت کافی از پارچه‌های موجود در بازار داشته باشید تا بتوانید به درستی یک پارچه را اتو بکشید. با پیشرفت تکنولوژی اتوها پیشرفته‌تر شده و با استفاده از آن‌ها می‌توان راحت‌تر مراحل اتوکشی را انجام داد. برای اینکه تنظیمات اتو را خصوص آن پارچه انجام دهید باید پارچه‌ها را به خوبی بشناسید. ما در این مقاله قصد داریم نحوه اتو کردن انواع پارچه را به زبان ساده برای شما بیان کنیم. اگر شما هم در زمینه اتو کشیدن مشکل دارید و می‌خواهید اطلاعات خود را تکمیل کنید ما را همراهی کنید.

مراحل اتوکشی انواع پارچه

به صورت کلی توجه داشته باشید که دو شیوه مختلف برای صاف کردن لباس‌ها وجود دارد که شامل: پرس کردن و اتوی دستی است. نحوه اتو کردن انواع پارچه متفاوت بوده و برای هر پارچه با توجه به خاصیت خود باید از یکی از دو شیوه بالا برای صاف شدن استفاده شود. پرس کردن با فشردن پارچه باعث صاف شدن می‌شود و اتوی دستی با کشیدن بر روی پارچه این عمل را انجام می‌دهد.

یکی از ملزومات اتو کردن پارچه داشتن یک میز صاف و مناسب است. میز باید دارای سطح نرم باشد. بهتر است اتو را قبل از کشیدن به درستی گرم کنید و لباس‌ها را از هم جدا کنید و بر روی میز قرار دهید. تمامی این موارد باعث می‌شود تا در هنگام اتو کشیدن حس بهتری داشته و نتیجه رضایت بخشی دریافت کنید.

نکات مهم قبل از اتو کردن انواع پارچه

قبل از اتو کردن انواع پارچه باید به نکات کلیدی دقت کنید که شاید در نگاه اول کم اهمیت به نظر برسند اما رعایت هر آن‌ها باعث می‌شود تا اتو کشیدن طبق اصول استاندارد پیش برود.

  • برای اتو کشیدن بهتر است یک میز صاف و نسبتا نرم تهیه کنید و لباس‌های پارچه‌ای را روی آن قرار دهید.
  • تنظیمات اتو را بر اساس نوع پارچه‌ای که قصد اتو کشیدن آن را دارید تنظیم کنید. توجه به نحوه اتو کردن انواع پارچه حائز اهمیت است.
  • بهتر است پارچه هایی که دارای بافت درشت هستند را از پشت اتو کنید.
  • با قرار دادن یک فویل زیر پارچه میز اتو، می‌توانید زمان اتو کشیدن را کاهش دهید.
  • برای اتو کردن لباس‌های دکمه‌دار بهتر است، پارچه ای بر روی دکمه‌ها قرار دهید تا خط و خش نیفتد.
  • پس از اتو کشیدن انواع پارچه بهتر است آن‌ها را بر روی یک چوب لباسی آویزان کنید تا حالت خود را حفظ کنند.

اتو کردن پارچه کتان

در هنگام اتو کردن پارچه کتان باید به این نکته کلیدی دقت کنید که پارچه باید کمی نمناک باشد چرا که وجود دمای بالا و رطوبت زیاد در اتو باعث می‌شود تا به نتیجه‌ی دلخواه برسید.

پارچه پشمی

برای اتو کشیدن پارچه‌های پشمی بهتر است از بخار اتو برای مرطوب کردن پارچه استفاده کنید. تنظیمات اتو باید به گونه‌ای باشد که حرارت کم به پارچه برخورد کند تا پارچه پشمی شکل درستی به خود بگیرد و شل نشود.

پارچه پنبه ای

برای اینکه پارچه پنبه‌ای را به نحو احسن اتوکشی کشید، بهتر است از اسپری آب اتو استفاده کرده و دمای دستگاه را بالا قرار دهید.

پارچه توری

برای اتو کردن انواع پارچه توری به منظور حفظ کیفیت این نوع پارچه باید یک پارچه محافظ بر روی آن قرار داده تا از سوختن این نوع پارچه جلوگیری شود. سپس حرارت اتو را در پایین‌ترین حد ممکن قرار دهید و در هنگام اتو کردن از اسپری آب یا بخار اتو استفاده نکنید.

پارچه پلی استر

استفاده از اسپری آب در هنگام اتو کردن پارچه پلی استر توصیه می‌شود و برای براق‌تر شدن این نوع پارچه ها بهتر است یک لایه پلاستیکی روی آن‌ها قرار داده و با حرارت کم عمل اتو کردن را انجام دهید.

پارچه مخمل

شاید برایتان جالب باشد که بدانید پارچه‌های مخمل نیاز به اتو کشیدن ندارند و بهتر است برای صاف کردن این گونه پارچه‌ها به خشکشویی مراجعه کنید. البته باید خاطرنشان کرد اگر اتو شما دارای قابلیت اتوبخار باشد، می‌توانید در منزل نیز این کار را انجام دهید.

پارچه کتان زبر

برای اتو کشیدن پارچه کتان زبر از دمای بالا و بخار زیاد استفاده کنید. برای اتو کشیدن شلوارهای جین نیز این حالت قابل قبول است چرا که باعث صاف شدن دقیق شلوار جین می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *