انواع پارچه پشمی

پارچه پشمی چیست و انواع آن کدامند؟

با شروع فصل سرما و زمستان اولین چیزی که هرکس به آن نیاز دارد، لباس گرم و مناسب این فصل از سال است. لباس‌های گرم مناسب زمستان معمولا با استفاده از پارچه پشمی تهیه می‌شوند. استفاده از این پارچه به دلیل تراکم بالا و ضخامت قابل توجه این پارچه است که باعث می‌شود تا بتوان با پوشیدن آن در فصل زمستان از سرما در امان بود. پارچه پشمی انواع مختلفی دارد که از هریک از مدل‌های آن برای دوخت لباس‌های خاصی استفاده می‌شود. در ادامه این مقاله با انواع پارچه پشمی و کاربردهایی که این پارچه دارد، بیشتر آشنا خواهید شد.

پارچه پشمی چیست؟

پارچه پشمی، پارچه‌ای است که با استفاده از موی حیوانات تولید می‌شود. این پارچه قرن‌های پی در پی مورد استفاده بشر بوده و با استفاده از آن محصولات متنوعی تولید شده است. از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که پارچه پشمی دارد، آن است که تراکم و ضخامت آن باعث می‌شود تا در زمان استفاده بدن فرد در برابر شما مقاوم باشد. همچنین این پارچه با توجه به الیاف طبیعی که دارد، عرق بدن را جذب می‌کند و وزن بسیار سبکی نیز دارد به همین دلیل فرد در زمان استفاده احساس راحتی بیشتری نسبت به سایر پارچه‌ها دارد.

مراحل تولید پشمی

تولید انواع پارچه پشمی طی مراحل مختلفی انجام می‌شود. در مرحله اول پشم از حیوان مورد نظر چیده می‌شود، سپس پشم به دست آمده با دقت بالایی شستشو داده شده و در مرحله بعدی توسط فرد یا کارخانه پشم به نخ و الیاف مورد نظر تبدیل می‌شود. در مرحله آخر نیز نخ به کارخانه پارچه منتقل می‌شود و به پارچه تبدیل خواهد شد. سپس پارچه به بازار عرضه شده و تولیدی‌ها و افراد نسبت به خرید آن اقدام می‌کنند و لباس‌های مختلفی با آن تهیه خواهند کرد.

پارچه پشمی چیست

 

انواع پارچه پشمی

پارچه پشمی با استفاده از پشم حیوانات مختلفی تولید می‌شود که همین باعث شده تا هریک از انواع پارچه پشمی دارای کیفیت متفاوتی باشند. از انواع پشم‌هایی که با استفاده از آن‌ها پارچه پشمی تولید می‌شود می‌توان به پشم کشمیر، پشم موهر، پشم آلپاکا، پشم مرینو، پشم ویرجین، پشم آنگورا، پشم شتر، پشم گاومیش نر، پشم لاما و پشم ویکونا را نام برد. در بین انواع پشم موجود، پشم کشمیر و پشم ویکونا از قیمت بالایی برخوردار هستند و گران‌ترین نوع ز پشمی هستند که با استفاده از آن‌ها پارچه پشمی تولید می‌شود.

کاربردهای پارچه پشمی

پارچه پشمی در طول زندگی بشر بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفته است زیرا این پارچه هم از دوام بالایی برخوردار است و هم در برابر حرارت و شعله آتش نیز مقاومت خوبی دارد. به طور کلی از پارچه پشمی به منظور تولید کت و شلوارهای رسمی بسیار استفاده می‌شود زیرا این پارچه به خوبی رو تن قرار می‌گیرد و استایل منحصربه‌فردی را برای او به همراه می‌آورد. از دیگر کاربردهای این پارچه نیز می‌توان به تولید انواع ژاکت، دستکش، کلاه، پالتو، شلوار و … اشاره کرد. 

شستشوی پارچه پشمی

با توجه به اینکه پارچه پشمی با استفاده از الیاف طبیعی تهیه می‌شود، به منظور شستشوی آن باید به نکاتی دقت کنید. به طور کلی بهتر است، پارچه پشمی با دست شسته شود زیرا این پارچه بافت حساسی دارد و در صورتی که مطابق دستورالعمل موجود برای شستشوی آن با لباسشویی توجهی نشود، ممکن است پارچه کیفیت خود را از دست دهد.

به منظور شستشوی پارچه پشمی با دست نیز لازم است در ابتدا پارچه را ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در آب خنک خیس کنید، سپس از مواد شوینده ملایم مانند شامپو استفاده کنید و در صورت وجود لکه آن را از بین ببرید. در حین شستن پارچه به هیچ عنوان نباید آن را چنگ بزنید زیرا حالت خود را از دست می‌دهد. سپس پارچه یا لباس پشمی شسته شده را داخل سبد قرار داده تا آب آن خارج شود. به یاد داشته باشید که پارچه پشمی را نباید روی بند آویزان کنید زیرا تغییر شکل می‌دهد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *